سمعک نامرئی
سمعک نامرئی

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی از نسل سمعک های هوشمند دیجیتال می‌باشد که با نام تجاری IIC    شناخته می‌شوند. سمعک نامرئی به علت نمایان نبودن برروی گوش برای افراد کم شنوا محبوب هستند. برندهای مختلف سمعک اقدام به طراحی سمعک نامرئی می کنند. سمعک نامرئی در خم دوم کانال گوش و نزدیک به پرده صماخ یا پرده گوش قرار می‌گیرد. کانال گوش دارای دو خم بوده که به شکل S می‌باشد. این سمعک ها در گروه سمعک های سفارشی می باشند که قالب آن متناسب با هر فرد ساخته می‌شود. معمولا اخرین تکنولوژی هر شرکت در سمعک نامرئی آن ارائه می‌شود. محدوده کم شنوایی خفیف تا شدید توسط سمعک نامرئی تقویت می‌شوند. سمعک نامرئی از نظر قیمت نیز متنوع می‌باشند و بر اساس برند و تکنولوژی دارای انواع قیمت متفاوت از1میلیون تا 15 میلیون میباشند.

سمعک مخفی

رضایتمندی بیمار

رضایت مندی عامل بسیار مهمی در فرایند تجویز سمعک می باشد. هر چقدر بیمار بتواند با سمعک خود کنار اید میزان کارایی سمعک برای فرد کم شنوا نیز بالا می رود. شاید بتوان مهم ترین مزیت سمعک نامرئی را رضایت بالای بیماران دانست. البته این رضایت در صورتی حاصل می شود که کم شنوایی فرد در محدوده پوشش سمعک نامرئی باشد. افراد در گام اول از شنوایی شناس می خواهند تا سمعک حتی الامکان از ظاهر زیبایی برخوردار باشد. این سمعک نسبت به سمعک پشت گوشی یا BTE در بحث زیبایی بسیارمناسب تر می باشد.

یافتن مکان صدا یا مکان یابی

گوش انسان در حالت طبیعی دارای دو ویژگی مکان یابی و جهت یابی می باشد. این دو ویژگی به فرد کمک می کنند تا بتواند محل دقیق منبع صدا را پیدا کند. در افراد با نقص شنوایی این توانایی ها دچار اختلال می شود. لاله گوش به مکان یابی صدا کمک می کند. سمعک نامرئی به علت قرار گیری در خم دوم کانال، می تواند از نقش مکان یابی لاله گوش استفاده کند.

کیفیت بالای صدا

مسیر عبور صوت از گوش مشخص است و صدا بعد از جمع آوری توسط لاله گوش به مجرا می رود و پرده گوش را به ارتعاش در می اورد و سپس از طریق فضای گوش میانی وارد گوش داخلی می شود. هرچقدر محرک صوتی به صورت خالص تر به پرده برسد و ارتعاش پرده به صورت بهتری صورت گیرد در وضوح و کیفیت صدای دریافتی توسط گوش می افزاید. سمعک نامرئی به علت قرارگیری در نزدیکی پرده گوش، صدا را بهتر منتقل می کند و نیاز به تقویت بیش تر نمی باشد.

فیدبک کمتر سمعک نامرئی

تقویت زیاد سمعک باعث ایجاد فیدبک در سمعک می شود. فیدبک یا اعوجاج باعث اختلال در کار سمعک می شود. سمعک نامرئی به علت نزدیکی به پرده گوش و قرار گیری در عمق کانال گوش نیاز به تقویت زیادی ندارد و در نتیجه فیدبک در این سمعک کمتر می باشد.

کاهش اثر انسداد گوش

اثر انسداد پدیده ای است که به علت قرار گیری سمعک در کانال گوش رخ می دهد. این پدیده باعث می شود تا در فرکانس های پایین تقویت اضافی صورت گیرد. سمعک نامرئی به علت قرار گیری در عمق کانال باعث چنین اثری نمی شود.

اندازه کوچک، قدرت بالا

سمعک نامرئی دارای کوچک ترین اندازه در بین تمام انواع سمعک می باشد. علیرغم اندازه کوچک، دارای قدرت مناسب می باشد. اندازه کوچک باعث شده است که ظاهر این سمعک دارای مقبولیت بیش تری باشد.

ناتوانی بیمار در تنظیم دستی سمعک

سمعک نامرئی در عمق گوش قرار می گیرد و بیمار نمی تواند سمعک خود را از طریق دست تنظیم کند. به همین علت بر روی سمعک، گیره ای تعبیه شده که بیمار برای بیرون اوردن از ان استفاده می کند. البته امروزه از طریق اپلیکیشن و ریموت کنترل می توان تنظیمات دلخواه را بر روی سمعک نامرئی اعمال کرد.

مشکلات تجویز برای کودکان

رشد کودکان ادامه دارد و کانال و مجرای گوش کودکان نیز در حال رشد می باشند. به علت تغییر اندازه مجرای کودکان با افزایش سن، تجویز سمعک نامرئی برای انها محدودیت دارد. البته می توان با تعویض به موقع، از سمعک نامرئی برای کودکان نیز بهره برد.
بیمارانی که عفونت گوش مداوم و یا ترشح جرم گوش دارند.
بیماران با عفونت گوش مداوم و ترشح جرم گوش در استفاده از سمعک نامرئی مشکل دارند. چون سمعک در مسیر خروج این مواد قرار دارد ممکن است به مرور زمان به سمعک اسیب برسد. البته امروزه پوشش سمعک برای ضد اب بودن منجرب می شود که در برابر ورود مایعات و جرم گوش مقاوم باشد ولی با همه این وجود در این بیماران محدودیت تجویز سمعک نامرئی وجود دارد.

کاهش عمر باتری

به علت انکه باتری این سمعک ها سایز 10 می باشد شارز ان به سرعت تمام می شود. تعویض مداوم باتری ممکن است برای فرد کم شنوا خسته کننده باشد. امروزه طول عمر باتری های به کار رفته در سمعک نامرئی بهبود یافته است و البته در مدل های جدید تر نیازی به تعویض باتری نیست.
محدودیت تجویز در افراد با سابقه جراحی گوش
افرادی که سابقه جراحی در گوش را دارند و مجرای گوش انها جهت انجام جراحی باز شده است در استفاده از این سمعک ها محدودیت دارند. این سمعک ها برای جای گیری در گوش نیاز به کانال طبیعی دارند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد مدیریت فراسمعک محفوظ می‌باشد.
طراحی وب