فرا سمعک

کلینیک سمعک میلاد در اصفهان آماده ارایه بهترین انواع سمعک از جمله سمعک هوشمند و سمعک وایرلس و خدمات پس از فروش می باشد. تمامی مدل سمعک های برندهای مختلف در این کلینیک موجود می باشد. کلیه امور مشاوره و شنوایی سنجی در این کلینیک رایگان می باشد

خبرنامه ایمیلی

می توانید با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار و محصولات ما بصورت رایگان مطلع شوید.

صفحه نخست » آخرین اخبار » فراسمعک درمورد سمعک چه می گوید

فراسمعک درمورد سمعک چه می گوید

۱۳۹۷-۰۶-۰۴

سمعک چیست

بهتر است قبل از توضیحاتی در مورد سمعک و فرا سمعک در ابتدا به پاسخ این سوال که چه دلایلی باعث کاهش شنوایی می‌شود؟ بپردازیم. کاهش شنوایی یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های گوش می باشد. که محدوده سنی خاصی برای ابتلا ندارد. و در تمام سنین قابل مشاهده است. برای مثال تقریباً از هر ۱۰۰۰ کودک ۱۷ نفر به کاهش شنوایی مبتلا می‌شوند. انواع مختلفی از کاهش شنوایی وجود دارد.

کاهش شنوایی هدایتی زمانی رخ می‌دهد، که امواج صوتی به درستی نمی‌توانند. از گوش درونی عبور بکنند. ممکن است، به دلایل مختلفی شامل افزایش بیش از حد موم گوش، آسیب‌دیدگی، جمع‌شدن مایع در گوش میانی یا سوراخ شدن پرده صماع ایجاد بشود. کاهش شنوایی عصبی هنگامی ایجاد می‌شود، که اعصاب شنوایی یا سلول‌های مویی در گوش داخلی با افزایش سن، نویز یا بیماری، آسیب‌دیدگی و جراحت، تورم سر، شرایط سمی دچار آسیب‌دیدگی بشوند.

کاهش شنوایی ترکیبی، ترکیبی از هر دو حالت هدایتی و عصبی می باشد. کاهش شنوایی هدایتی معمولاً با روش‌های دارویی یا جراحی قابل اصلاح می باشد. ولی کاهش شنوایی عصبی معمولاً با این روش‌ها قابل درمان نمی باشد. افرادی که با مشکل کاهش شنوایی روبه‌رو هستند. معمولاً در یکی ازاین حالت‌ها زیر قرار دارند. مشکل در درک محاورات به ویژه هنگامی که نویز پس‌زمینه وجود داشته.

احساس وزوز یا زنگ زدن گوش، مشکل در شنیدن صدای تلویزیون یا رادیو در حالت طبیعی، سیاهی رفتن چشم یا مشکلات تعادلی است. در این مقاله با سمعک اصفهان همراه باشید. سایت فراسمعک امکان دسترسی راحت شما به سمعک های مناسب را فراهم آورده است. فراسمعک اصفهان علاوه بر رفع نیاز مشتری از سمعک اطلاعاتی در مورد گوش شنوایی و…به شما عزیزان می دهد.

سمعک چیست

سمعک، یا شنوک وسیله‌ای شنوایی است. که برای کمک به افرادی که از قدرت شنوایی کامل برخوردار نمی باشند. طراحی شده‌است. در اکثر کشورها سمعک به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی کلاسه ‌بندی شده. و در برابر با قوانین ویژه این‌گونه تجهیزات مورد توجه قوانین نظارتی قرار دارند. فراسمعک نیز از این قاعده مستثنا نیست. بر این اساس تقویت کننده‌های صوتی کوچک شخصی (PSAPها) یا دیگر سیستم‌های صوتی تقویت صدا نمی‌توانند.

به عنوان «سمعک» فروخته بشوند. . سمعک به وسیله ی شنوایی ‌شناس تجویز و تنظیم می‌شود. سمعک در قدیم مانند یک مخروط قیف ‌مانند تقویت‌کننده بود. سمعک وسیله‌ای برای تقویت صداها برای افراد دچار کم شنوایی (از حدود ملایم تا عمیق) است.

فراسمعک

اجزای اصلی سمعک

سمعک برای افراد دارای شنوایی طبیعی یا ناشنوایان مناسب نمی باشد. سمعک از سه قسمت اصلی تشکیل شده‌است. میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو یا همان رسیور. البته اجزای دیگری همچون ولوم صدا، کلید برنامه، هوک و… نیز در سمعک‌هایی وجود دارد. که جزو ابزار جانبی سمعک به حساب می آید. سمعک‌ها را می‌توان از چند لحاظ طبقه ‌بندی کرد. که مهمترین آن‌ها شکل ظاهری و نوع پردازش سمعک می‌باشد. فراسمعک اصفهان توجه زیادی برشکل  ظاهری سمعک ها داشته است.

ساختمان سمعک

سمعک دارای سه قطعه مهم است. میکروفون، مدار پردازنده , بلندگو (رسیور).

کار میکروفون سمعک دریافت امواج صوتی و تبدیل آن‌ها به سیگنال‌های الکتریکی می باشد.

مدار پردازنده در مدار پردازنده سمعک تمام سیگنال‌های الکتریکی دریافت شده. از سوی میکروفون پردازش و سپس تقویت می‌شوند.

بلندگو (رسیور) بعد از پردازش و تقویت سیگنال‌های الکتریکی، این سیگنال‌ها به وسیله ی بلندگوی سمعک دوباره به امواج صوتی تبدیل و به گوش استفاده‌کننده ارائه می شود.

انواع سمعک

سمعک‌ها از لحاظ شکل ظاهری به گروه‌های زیر دسته بندی می‌گردند

سمعک جیبی

سمعک داخل مجرا

سمعک استخوانی (عینکی و هدباند)

سمعک داخل گوش

سمعک رسیور داخل مجرا (RIC)[۱]

سمعک نامرئی (کاملا داخل گوش)

سمعک گوشواره‌ای

در سال ۲۰۰۷ سمعک جدیدی به شکل گوشواره وارد بازار شده‌است. که اصطلاحاً سمعک گوشواره‌ای نامیده می‌شوند. این سمعک که مخصوص خانم‌ها است. توسط یک ایرانی بنام افشین امیری ججین طراحی و ساخته شده‌ می باشد.

انواع سمعک از لحاظ تکنولوژی

فراسمعک قصد دارد شمارا با انواع سمعک آشنا کند یکی از این انواع از لحاظ تکنولوژی است.

آنالوگ

دیجیتال

دیجی تریم

تریبیت شونده

هوشمند

 سمعک های آنالوگ

سمعک های آنالوگ امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند. و این سیگنال های الکتریکی به آمپلی فایر ارسال می شوند. این سمعک ها دارای تنظیم صدا و کنترل زیر و بم می باشند. و تنها امکان تنظیم یک برنامه در آن ها وجود دارند.

سمعک های قابل برنامه ریزی

سمعک های آنالوگی هستند که توسط کامپیوتر تنظیم می شوند. و امکان تنظیم بیشتر از یک برنامه در این گروه وجود دارد.

سمعک های دیجیتال

این دسته از سمعک ها امواج صوتی دریافت شده را قبل از تقویت به کد های عددی تبدیل می کنند. مانند یک کامپیوتر. به دلیل اینکه کدهای عددی ، اطلاعات زیر و بمی و یا بلندی صدا را در بر می گیرند. بنابراین سمعک های دیجیتال در فرکانس های مختلف قابل تنظیم می باشند.

مدارات دیجیتال امکان تنظیم بیشتری را برای ادیولوژیست بر حسب نیاز بیمار و شرایط محیطی مختلف فراهم می کنند. سمعک های دیجیتال فراسمعک به درستی کار خود را انجام می دهد.

سمعک های پشت گوشی

سمعک های پشت گوشی شامل یک جلد پلاستیکی مقاوم می باشند. که پشت لاله گوش قرار می گیرند. و به یک قالب که در قسمت گوش خارجی قرار می گیرد. متصل است . صدای سمعک از طریق لوله به قالب منتقل می شود. و بعدا به گوش می رسد . این گروه از سمعک ها به دلیل استفاده آسان ، برای تمام رده های سنی مناسب هستند. کم شنوائی های ملایم تا عمیق را پوشش می دهند. بهترین سمعک برای کودکان و اطفال هستند. زیرا قابلیت اتصال به وسایل کمک شنوایی مانند FM را دارند.

آخرین تحول سمعک های پشت گوشی ، سمعک های فیتینگ گوش باز (Open Fitting ) هستند. سمعک هایOpen Fitting سمعک های بسیار کوچکی هستند. که دیده نمی شوند. و پشت لاله گوش قرار می گیرند . حتی از سمعک های داخل گوشی نیز کم تر دیده می شوند . صدا ها در این سمعک ها از طریق لوله ای به نازکی یک تار مو به صورت امواج الکتریکی به رسیوری که داخل گوش قرار گرفته است. منتقل می شوند. و سپس رسیور مستقیماً امواج صوتی را به گوش می رساند. به دلیل انتقال مستقیم صدا به گوش در سمعک های Open Fitting ،از کیفیت صدای بهتری برخورداند. ضمناً به دلیل اینکه این سمعک ها قالب ندارند. بنابراین اثر انسداد به وجود نمی آورند. و از این جهت مناسب ترین سمعک برای کم شنوائی ها فرکانس بالا هستند. و به این افراد امکان حداکثر استفاده از باقیمانده شنوایی طبیعی را می دهد.

سمعک های داخل گوشی(I.T.E)

این نوع سمعک ها در گوش خارجی قرار می گیرند. این گروه از سمعک ها سفارشی هستند. و از نظر اندازه به سه دسته تقسیم می شوند

الف ) داخل گوش In The Ear

ب ) داخل کانال In The Canal

ج ) کاملا ً داخل کانال Completely In The Canal

د ) داخل گوشی (I.T.E)

در این سمعک ها قطعات در جلد کوچکی قرار گرفته اند. این سمعک در گوش خارجی جای می گیرند. و بخشی از آن وارد کانال گوش می شود. برای کم شنوائی های ملایم تا شدید مورد استفاده قرار می گیرد. اصوات از طریق رسیور به کانال گوش هدایت می شود. کنترل ها و ولوم این سمعک نسبت مدل های پشت گوشی کوچک تر است ( به جز سمعک های Open Fitting).

داخل کانال (I.T.C)

همه ی قطعات این سمعک ها در جلد کوچکی نصب می شوند. که از ابتدای کانال گوش شروع می شود. و به سمت داخل کانال ادامه دارد. اصوات از طریق رسیور به سمت پرده گوش هدایت می شوند . این نوع سمعک از سمعک درون صدفه کوچکتر می باشد. و برای کم شنوائی های ملایم و متوسط و نسبتاً شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

سمعک کاملا ً داخل کانال (C.I.C)

تمامی قطعات در جلد کوچکی قرار دارند که کاملا ً داخل کانال گوش جای می گیرد. (نامرئی) رسیور در کانال گوش قرار می گیرد. این سمعک ها کوچک ترین سایز را دارند. و به دلیل فضای کمتری که برای باطری و سایر قطعات دارند. برای افت های شدید و عمیق مناسب نیستند. زیرا این دسته ازکم شنوایان نیاز به سمعک های قوی تر دارند.

به طور کلی استفاده از سمعک های داخل گوشی ( هر سه دسته آن ها ) برای کودکان توصیه نمی شود. زیرا قرار گیری آن ها در گوش اطفال و کودکان به راحتی استفاده از سمعک پشت گوشی نیست. مرتباً با رشد کودک لازم است قالب (پوسته سمعک) مرتباً تعویض شود.

سمعک جیبی(BW)

سمعک عینکی Eye Glass Hearing Aid

در این نوع سمعک ، میکروفون و تقویت کننده درون محفظه ای نصب شده. و در داخل جیب قرار می گیرد.

رسیور آن توسط سیمی به سمعک متصل می شود. و به وسیله قالب داخل گوش شخص قرار می گیرد.

برای کم شنوائی های متوسط تا عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه استفاده از این سمعک معمول نیست. ودر مواردی برای آن دسته از کم شنوائی هایی عمیق تجویز می شود. که امکان استفاده از انواع دیگر را ندارند.

سمعک عینکی

تمام قطعات سمعک داخل دسته عینک جاسازی می شوند. برای موارد خاصی استفاده دارد. کم شنوائی های ملایم تا شدید را پوشش می دهند.

سمعک Canal Receiver Technology – CRT

سمعک پشت گوشی(B.T.E)

این سمعک ها مشابه سمعک های پشت گوشی می باشند. اما تفاوت اصلی آن ها با سمعک پشت گوشی این است. که رسیور این سمعک ها در کانال گوش قرار گرفته است. و یک سیم جایگزین لوله قالب موجود در سمعک های پشت گوشی شده است. فراسمعک برای راحت تربودن فرد این سمعک هارانیز مناسب می داند.

سمعک های CRT

سمعک های CRT برتری هایی نسبت به انواع سمعک های داخل گوشی و پشت گوشی دارند.

مورد اول در سمعک هایCRT صدای صاف تر با کیفیت بهتر نسبت به انواع مرسوم پشت گوشی در اختیار بیمار قرار می گیرد. به این دلیل که در سمعک های رایج پشت گوشی سیگنال تقویت شده از طریق رسیوری که در بدنه سمعک قرارگرفته است. تولید می شود. و سیگنال تولید شده توسط رسیور از طریق لوله ای به قالب گوش منتقل می شود. و در گوش شنیده می شود.

اما در سمعک های CRT رسیور خارج از بدنه سمعک و مستقیما در کانال گوش قرار می گیرند. بنابراین سیگنال تقویت شده سمعک پس از رسیدن به رسیور بدون واسطه و به طور مستقیم وارد گوش فرد می شود. که در نتیجه آن بیمار، صدایی با کیفیت بهتر دریافت می کند.

برتری دیگر سمعک های CRT نسبت به انواع سمعک ، سایز کوچک آنها است. در واقع سمعک های پشت گوشی کوچکی می باشند. که کاملا پشت لاله گوش قرار میگیرند پنهان می شوند. و سیمی که رسیور سمعک را به رسیور قرار گرفته در گوش وصل می کند. خیلی ظریف و کاملا ناپیدا است. از این جهت این گروه از سمعک ها یکی از قابل قبول ترین انواع وسایل کمک شنوایی از نظر زیبایی شناختی هستند.

برتری دیگر سمعک های CRT این است. که آمیخته با تکنولوژی Open Fitting هستند. یعنی بر خلاف سمعک های پشت گوشی مرسوم نیاز به قالب گیری ندارند. بنابراین فرد استفاده کننده، از اثر انسداد آزرده نمی شود. زیرا بدون انسداد کانال رسیور در گوش قرار می گیرد. و از این بابت بهترین گزینه برای کم شنوایی های فرکانس بالا می باشند.

چهارمین برتری سمعک های CRT عدم امکان وقوع فیدبک به دلیل فاصله زیاد بین میکروفون (که داخل بدنه سمعک قرار گرفته است) و رسیور سمعک است.

لازم به ذکر است سعک های CRT کاملا دیجیتال می باشند. و از آخرین تکنولوژی های سمعک های دیجیتال بهره مند هستند. فراسمعک باتوجه به نیاز مشتری جدید ترین سمعک ها را داراست.

مزایای استفاده از سمعک دو گوشی

توانایی جهت‌یابی صوت ها بهتر می‌شود

فهمیدن گفتار در محیط‌های پر سر و صدا بهبود پیدا می کند

اصوات راحت تر شنیده می‌شوند

درک گفتار در مکالمه‌های گروهی افزوده می شود

کیفیت صدا خیلی بهتر می‌شود

سمعک ها بر حسب سایز

فراسمعک سمعک ها را بر حسب سایز جایگاه قرارگیری در گوش، میزان تقویت صدا به پنج دسته کلی تقسیم می کند

سمعک داخل گوشی In The Ear Hearing Aid

سمعک پشت گوشی Behind The Ear Hearing Aid

سمعک جیبی Body Worn Hearing Aid

سمعک عینکی Eye Glass Hearing Aid

سمعک Canal Receiver Technology – CRT

نکاتی برای انتخاب سمعک خوب

سمعک وسیله الکترونیکی بسیار پیشرفته ای می باشد. که مستقیما در پیش برد ارتباط کاربران سمعک ها از نظر شکل ظاهری و مهم تر از آن از نظر مدارات داخلی تفاوت های متفاوتی دارند. بنابراین انتخاب یک سمعک خوب و مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد.  از جمله این عوامل می توان به مشاوره با یک شنوایی سنج مجرب اشاره کرد. همان گونه که اشاره به انتخاب صحیح سمعک کردیم. توصیه میکنیم. که اگر از برترین های سمعک اصفهان بی خبرید.می توانید به ما اعتماد کنید. و فراسمعک را برگزینید.

اگر فکر می کنید که کمی از شنوایی خود را از دستداده اید. به پزشک مراجعه کنید.  ممکن است شما را به متخصص گوش و حلق و بینی منتقل بکند. متخصص گوش و حلق و بینی یک پزشکی می باشد. که در اختلالات گوش، بینی و گلو و علل کاهش شنوایی است. یک متخصص شنوائی یک متخصص بهداشت شنوائی می باشد. که میزان شنوایی را شناسایی و اندازه گیری می کند. و یک آزمون شنوایی را برای ارزیابی نوع و میزان از دست دادن انجام می دهد.با مراجعه به سایت فراسمعک یکی از برترین سایت های سمعک اصفهان به پاسخ سوالات خود دست یابید.

webyar
سمعک نامرئی
۱۳۹۷-۰۶-۲۴

سمعک نامرئی (CIC Mode) سمعک نامرئی از نسل سمعک های هوشمند دیجیتال می باشد که با نام تجاری CIC شناخته می شوند. این سمعک در خانواده سمعک های داخل ITE گوشی قرار می گیرد. سمعک نامرئی به علت نمایان نبودن برروی گوش مورد برای خیلی از بیماران با نقص شنوایی محبوب هستند. برند های مختلف […]

سمعک بی سیم
۱۳۹۷-۰۶-۱۵

تکنولوژی وایرلس در سمعک با ورود تکنولوژی وایرلس و مزایای آن به صنعت، دنیای سمعک و وسایل کمک شنیداری نیز به بهترین نحو از این تکنولوژی استفاده کرده و نسل جدیدی از سمعک ها به نام سمعک وایرلس ایجاد شد. جهت خرید این نوع از سمعک ها میتوانید از فراسمعک اصفهان مشاوره بگیرید. به نظر […]

علائم کم شنوایی
۱۳۹۷-۰۶-۱۴

علائم کم شنوایی آیا این علایم را دارید؟ • به نظر می رسد در اکثر مواقع مردم نامفهوم (به اصطلاح تودهنی) صحبت می کنند. • صدا را می شنوید اما مفهوم کلمات را به خوبی درک نمی کنید به خصوص در محیط های شلوغ. • اغلب از طرف مکالمه خود می خواهید جملاتش را تکرار […]

*    

*    

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال