افزایش کیفیت زندگی با شنوایی بهتر

خبرنامه ایمیلی

می توانید با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار و محصولات ما بصورت رایگان مطلع شوید.

صفحه نخست » آخرین اخبار » سمعک نامرئی

سمعک نامرئی

۱۳۹۷-۰۶-۲۴
سمعک نامرئی

سمعک نامرئی (CIC Mode)

سمعک نامرئی از نسل سمعک های هوشمند دیجیتال می باشد که با نام تجاری CIC شناخته می شوند. این سمعک در خانواده سمعک های داخل ITE گوشی قرار می گیرد. سمعک نامرئی به علت نمایان نبودن برروی گوش مورد برای خیلی از بیماران با نقص شنوایی محبوب هستند. برند های مختلف سمعک در خانواده های سمعک خود، اقدام به طراحی این نوع سمعک می کنند. سمعک نامرئی در خم دوم کانال گوش و نزدیک به پرده صماخ یا پرده گوش قرار می گیرد. کانال گوش دارای دو خم می باشد که به شکل S می باشد. این سمعک ها در گروه سمعک های سفارشی می باشند که قالب آن متناسب با هر فرد ساخته می شود. معمولا اخرین تکنولوژی هر شرکت در سمعک نامرئی ان ارائه می شود. محدوده کم شنوایی خفیف تا شدید توسط سمعک نامرئی تقویت داده می شود. قیمت این نوع سمعک نیز متنوع می باشد و بر اساس برند و تکنولوژی دارای انواع قیمت متفاوت از۱میلیون تا ۱۵ میلیون است.

کوچک بودن اندازه سمعک نامرئی اگرچه بیماران به استفاده از آن ترغیب می کند ولی معمولا متخصص سمعک نمی تواند برای برای هر نوع کم شنوایی این سمعک را تجویز کند. او متناسب با نوع و میزان کم شنوایی و دیگر عوامل، اقدام به انتخاب سمعک می کند. بیماران با نقص شنوایی باید این نکته را در ذهن داشته باشند که سمعک نامرئی حداکثر تا محدوده کم شنوایی شدید را تقویت می کند.

انواع سمعک نامرئی

سمعک نامرئی دارای معایب و مزایایی می باشد. خلاصه از مزایا و معایب سمعک نامرئی به شرح زیر می باشد.

معایب سمعک های نامرئی

ناتوانی بیمار در تنظیم دستی سمعک

سمعک نامرئی در عمق گوش قرار می گیرد و بیمار نمی تواند سمعک خود را از طریق دست تنظیم کند. به همین علت بر روی سمعک، گیره ای تعبیه شده که بیمار برای بیرون اوردن از ان استفاده می کند. البته امروزه از طریق اپلیکیشن و ریموت کنترل می توان تنظیمات دلخواه را بر روی سمعک اعمال کرد.

مشکلات تجویز برای کودکان

رشد کودکان ادامه دارد و کانال و مجرای گوش کودکان نیز در حال رشد می باشند. به علت تغییر اندازه مجرای کودکان با افزایش سن، تجویز سمعک نامرئی برای انها محدودیت دارد. البته می توان با تعویض به موقع، از سمعک نامرئی برای کودکان نیز بهره برد.

محدوده کم شنوایی ملایم تا شدید

سمعک نامرئی می تواند محدوه کم شنوایی ملایم تا شدید را پوشش دهد. افرادی که میزان کم شنوایی انها از حد شید بیش تر است ممکن است نتوانند به اندازه کافی از این سمعک بهره ببرند. افراد با کم شنوایی عمیق باید از سمعک هایی استفاده کنند که تقویت بیش تری دارند. سمعک های پشت گوشی گزینه مناسبی برای این افراد می باشد.

بیمارانی که عفونت گوش مداوم و یا ترشح جرم گوش دارند.

بیماران با عفونت گوش مداوم و ترشح جرم گوش در استفاده از سمعک نامرئی مشکل دارند. چون سمعک در مسیر خروج این مواد قرار دارد ممکن است به مرور زمان به سمعک اسیب برسد. البته امروزه پوشش سمعک برای ضد آب بودن منجرب می شود که در برابر ورود مایعات و جرم گوش مقاوم باشد ولی با همه این وجود در این بیماران محدودیت تجویز سمعک وجود دارد.

کاهش عمر باتری (Reduced Battery long -life)

به علت انکه باتری این سمعک ها سایز ۱۰ می باشد شارز ان به سرعت تمام می شود. تعویض مداوم باتری ممکن است برای فرد کم شنوا خسته کننده  باشد. امروزه  طول عمر باتری های به کار رفته در سمعک نامرئی بهبود یافته است.

محدودیت تجویز در افراد با سابقه جراحی گوش

افرادی که سابقه جراحی در گوش را دارند و مجرای گوش آنها جهت انجام جراحی باز شده است، در استفاده از این سمعک ها محدودیت دارند. این سمعک ها برای جای گیری در گوش نیاز، به کانال طبیعی دارند.

مزایای سمعک نامرئی

رضایت مندی بیماران

رضایت مندی عامل بسیار مهمی در فرایند تجویز سمعک می باشد. هر چقدر بیمار بتواند با سمعک خود کنار بیاید، میزان کارایی سمعک برای فرد کم شنوا نیز بالا می رود. شاید بتوان مهم ترین مزیت سمعک نامرئی را رضایت بالای بیماران دانست. البته این رضایت در صورتی حاصل می شود، که کم شنوایی فرد در محدوده پوشش سمعک نامرئی باشد. افرارد در گام اول از شنوایی شناس می خواهند تا سمعک حتی الامکان از ظاهر زیبایی برخوردار باشد. این سمعک نسبت به سمعک پشت گوشی یا BTE در بحث زیبایی بسیارمناسب تر می باشد.

 

یافتن مکان صدا یا مکان یابی

گوش انسان در حالت طبیعی دارای دو ویژگی مکان یابی و جهت یابی می باشد. این دو ویژگی به فرد کمک می کنند تا بتواند محل دقیق منبع صدا را پیدا کند. در افراد با نقص شنوایی این توانایی ها دچار اختلال می شود. لاله گوش به مکان یابی صدا کمک می کند. سمعک نامرئی به علت قرار گیری در خم دوم کانال، می تواند از نقش مکان یابی لاله گوش استفاده کند.

کیفیت بالای صدا

مسیر عبور صوت از گوش مشخص است و صدا بعد از جمع آوری توسط لاله گوش به مجرا می رود و پرده گوش را به ارتعاش در می اورد و سپس از طریق فضای گوش میانی وارد گوش داخلی می شود. هرچقدر محرک صوتی به صورت خالص تر به پرده برسد و ارتعاش پرده به صورت بهتری صورت گیرد در وضوح و کیفیت صدای دریافتی توسط گوش می افزاید. سمعک نامرئی به علت قرارگیری در نزدیکی پرده گوش، صدا را بهتر منتقل می کند و نیاز به تقویت بیش تر نمی باشد.

فیدبک کمتر سمعک نامرئی

تقویت زیاد سمعک باعث ایجاد فیدبک در سمعک می شود. فیدبک یا اعوجاج باعث اختلال در کار سمعک می شود. سمعک نامرئی به علت نزدیکی به پرده گوش و قرار گیری در عمق کانال گوش نیاز به تقویت زیادی ندارد و در نتیجه فیدبک در این سمعک کمتر می باشد.

کاهش اثر انسداد گوش

اثر انسداد پدیده ای است که به علت قرار گیری سمعک در کانال گوش رخ می دهد. این پدیده باعث می شود تا در فرکانس های پایین تقویت اضافی صورت گیرد. سمعک نامرئی به علت قرار گیری در عمق کانال باعث چنین اثری نمی شود.

اندازه کوچک، قدرت بالا

سمعک نامرئی دارای کوچک ترین اندازه در بین تمام انواع سمعک می باشد. علیرغم اندازه کوچک، دارای قدرت مناسب می باشد. اندازه کوچک باعث شده است که ظاهر این سمعک دارای مقبولیت بیش تری باشد.

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی از نسل سمعک های هوشمند و فوق هوشمند می باشد که از نظر آناتومیکی بر روی گوش نمایان نیست. سمعک نامرئی یا IIC در خم دوم کانال و نزدیک به پرده گوش قرار می گیرند. از جمله سمعک های پرفروش می توان به سمعک نامرئی اشاره کرد. از جمله محدودیت های این نوع سمعک می توان به محدوده پوشش کم شنوایی اشاره کرد. سمعک نامرئی کم شنوایی ملایم تا متوسط را می تواند پوشش دهد. از جمله مزایای سمعک نامرئی می توان به مکان یابی بهتر، اندازه کوچک و آشکار نبودن بر روی گوش، کیفیت بالا و تقویت مناسب و در نهایت رضایت بیمار اشاره کرد. قیمت سمعک نامرئی نسبت به دیگر سمعک های هوشمند بالاتر است. از جمله ویژگی های سمعک نامرئی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه شنیداری هوشمند

مزیت: طراحی شده برای محیط های مختلف

توانایی ارتباط با موبایل هوشمند

مزیت: ارتباط با موبایل هوشمند از طریق اپلیکیشن

کنترل فید بک

مزیت: شناسایی و کنترل فیدبک در سمعک

حذف نویز

مزیت: حذف نویز و کمک به بهبود کیفیت و وضوح گفتار

پردازش دو گوشی

مزیت: کمک به شنوایی دو گوشی و بهتر شنیدن اصوات

ضد آب بودن

مزیت: استفاده در محیط های مختلف شنیداری

وایرلس

مزیت: استفاده از بلوتوث برای ارتباط با سمعک دیگر

اندازه کوچک و آشکار نبودن

مزیت: بالا بردن میزان رضایت بیمار

انواع سمعک نامرئی

سمعک نامرئی از جمله سمعک های داخل گوشی یا ITE می باشد که ازنظر زیبا شناختی مورد توجه بسیاری از بیماران قرار می گیرد. سمعک نامرئی یا IIC دارای اندازه بسیار کوچکی می باشد و نسبت به دیگر سمعک های داخل گوشی از قدرت کمتری برخوردار است.این نوع سمعک معمولا از باتری سایز ۱۰ استفاده می کنند. تفاوت سمعک نامرئی IIC با سمعک  CIC(کاملا داخل کانال) در این است که سمعک کاملا داخل کانال، نسبت به پرده گوش در مکان خارجی تری قرار دارد در حالی که سمعک نامرئی نزدیک به پرده گوش قرار دارد. به صورت کلی می توان سمعک های داخل گوشی را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

  • سمعک داخل گوشی یا ITE

  • سمعک داخل کانال گوش یا ITC

  • سمعک کاملا داخل گوش یا CIC

  • سمعک نامرئی یا IIC

قیمت سمعک نامرئی تنها وابسته به سایز کوچک و داخل مجرای گوش بودن سمعک منوط نمی شود و ارتباط مستقیم با انواع تکنولوژی به کار رفته در سمعک نیز دارد.

 

 

 

 

 

webyar
سمعک بی سیم
۱۳۹۷-۰۶-۱۵

تکنولوژی وایرلس در سمعک با ورود تکنولوژی وایرلس و مزایای آن به صنعت، دنیای سمعک و وسایل کمک شنیداری نیز به بهترین نحو از این تکنولوژی استفاده کرده و نسل جدیدی از سمعک ها به نام سمعک وایرلس ایجاد شد. جهت خرید این نوع از سمعک ها میتوانید از فراسمعک اصفهان مشاوره بگیرید. به نظر […]

۱۳۹۸-۰۴-۱۹

علائم کم شنوایی آیا این علایم را دارید؟ • به نظر می رسد در اکثر مواقع مردم نامفهوم (به اصطلاح تودهنی) صحبت می کنند. • صدا را می شنوید اما مفهوم کلمات را به خوبی درک نمی کنید به خصوص در محیط های شلوغ. • اغلب از طرف مکالمه خود می خواهید جملاتش را تکرار […]

۱۳۹۸-۰۴-۱۹

سمعک ضد آب  Water proof hearing-aid تکنولوژی مقاوم به آب و رطوبت در سمعک به طور گسترده مورد توجه  افراد با کم شنوایی و کاربران سمعک قرار گرفته است. بدون تردید در کلیه سمعک ها از دیجیتال تا سمعک های فوق هوشمند وایرلس می توان از این تکنولوری استفاده کرد . برندهای مختلف با تکنولوژی […]

*    

*    

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A